Біографія Олексія Леонова

 

 

IMG 3144 копия копия             «Бажання поділитися своїми знаннями, своїм мистецтвом, бажання                                 порадувати людину і допомогти їй зрозуміти красу життя – це є                                       служіння».

 

              О. І. Реріх

 

 

 

 

 

 

 

Життя – це постійний нестримний рух вперед. Кожний сучасник – свідок того, як світ буквально мчить до нових відкриттів. Сьогодні, як ніколи, можна відзначити небувалий розвиток науки і техніки, відчути нагнітання світових процесів і державних змін. Такі періоди мудреці Сходу називали Епохами Перемін, коли людству особливо важко знайти духовну рівновагу. Тільки пройшовши шляхом страждань і втрат, людина починає особливо цінувати гармонію. «Живіть у гармонії. Гармонія приходить із середини. Не шукайте її ззовні. Правда в тому, що гармонію можна знайти тільки всередині», – наставляв великий мудрець Індії – Будда.


Справжнє мистецтво завжди було тією силою, яка відкриває внутрішню гармонію та дарує людині спокій, примирення… Прикладом такого мистецтва є творчість відомого українського скульптора Олексія Леонова. Весь його творчий шлях – натхненна робота над втіленням високодуховних образів в скульптурній формі, вираження своїх духовних пошуків. «Молитвою в скульптурі» називають його роботи сучасники. Подібно до давньогрецького скульптора Фідія, він проникає своєю свідомістю у високі сфери Духа та приносить у земний світ образи, сповнені мира і гармонії.


Доля подарувала Олексію талант, який розкрився дуже рано. Олексій Леонов народився у 1982 році в місті Суми. У віці двох років він почав ліпити з пластиліну, а з п’ятирічного віку – активно займався у київській художній студії. Потім були роки успішного навчання в Державній художній школі ім. Т. Г. Шевченка в Києві.


У 1999 році Олексій вступає до Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури (м. Київ). Тут розпочинається справжня активна діяльність скульптора – напружена робота по вісім, а деколи, і по шістнадцять годин на добу. У цьому молодому скульптору завжди допомагали його вроджені задатки – наполеглива працелюбність і самодисципліна. Під час навчання Олексій Леонов брав участь у багатьох виставках і конкурсах. У 2002 році отримав звання Лауреата Всеукраїнської олімпіади з естетики. У 2005 році Олексій блискуче захистив диплом у майстерні В. В. Швецова: його дипломною роботою стала скульптура «Микола Реріх». Відразу ж вступає до аспірантури академіка В. З. Бородая, який став його мудрим наставником і вчителем. З 2008 року Леонов є членом Національної спілки художників України, а з 2013 року – членом Міжнародного художнього фонду.


Майстер напрацював свій неповторний творчий стиль. Митець працює в техніці шамотної глини, яка полюбилася йому своїми «живими якостями». Глина матеріал більш теплий, аніж класичний мармур чи гіпс. Техніка шамоту дозволяє зберегти всі особливості авторського ліплення, що зближує її з технікою олійного живопису, в якій твір від задуму до завершення створюється самим автором. Олексій Леонов володіє ще однією важливою для мистецтва скульптури здатністю: скульптор неначе оживляє прекрасні образи, наповнює їх живим вогнем.


Олексій Леонов – автор багатьох пам’ятників. За період з 2005 до 2016 року відбулось понад 50 персональних виставок.


Роботи Олексія Леонова знаходяться більш ніж у 50 містах світу, зокрема у: Чикаго, Нью-Йорку, Вашингтоні, Страсбурзі, Ле Бурже, Кельні, Берліні, Копенгагені, Іракліоні, Празі, Варні, Куала-Лумпурі, Монтевідео, Мумбаї, Колкаті, Пекіні, Астані, Улан-Баторі та ін.

Творчість Олексія Леонова покликана об’єднати людство ідеєю освоєння духовних світів, суджених нам, людям. Адже тільки на духовному шляху людина пізнає свою істинну природу. Необхідне розширення свідомості можливе тільки завдяки відкритому серцю. Над цим завданням завжди натхненно працює скульптор.


Образи, створені автором, наповнені моральною чистотою та духовністю. Вони закликають глядачів замислитися про сенс життя та пошук істини. Це скульптури: «Ісус Христос», «Конфуцій», «Лао-Цзи», «Мойсей», «Будда», «Орфей», «Піфагор», «Сократ», «Платон», «Фідій» та багато інших. Одним із головних образів у творчості Олексія Леонова є образ Ісуса Христа.

«Образ Христа дуже близький мені, – я відтворюю його таким, яким ношу у своєму серці, – Учителя, сповненого любові такої сили, яка проклала шлях усьому людству».


Мистецтво Леонова – унікальне й новаторське, воно виходить за рамки усталених стереотипів сучасного мистецтва. Воно є новим поступом у художньому осмисленні історії людства. Скульптор сприймає буття з позиції космічного світорозуміння. За визначенням Гете, «мистецтво є посередником того, чого не можна висловити». Так, усі скульптури художника можна назвати енергетично-пластичною молитвою за Мир.


Важливе місце у творчості скульптора займають жіночі образи. Суть жінки як захисниці, матері, натхненниці багатогранно розкрита у скульптурах Олексія Леонова. «Цариця Небесна», «Покровителька світу», «Покрова», «Аспазія», «Валькірія», «Муза філософії», – яскраві тому приклади. Становище жінки в суспільстві – це становище світу в цілому. Звертаючись до космічних, божественних проявів, до міфічних образів і символів, як і до теми материнства й дитинства, скульптор відкриває світу ще одну істину: космічна жіноча суть – джерело справжнього Божественного захисту, Світла Гармонії, Краси, Самовід-даності, Радості й Турботи.


«Я завжди починаю роботу з любов’ю. Мені близький жіночий образ у своїй вищій іпостасі – Богородиця, Велика Матір Світу, Мадонна, як суть творчої сили людини. Ця сила жива як Земля, Вода, Повітря, Сонце. Вона проявлена у всьому».


У творчості Олексія Леонова представлені й дитячі образи – символи приходу у світ нової Людини, яка духовно еволюціонує, – «Маленький Будда». Важливою для художника є і тема єднання людини з природою та тваринами: «Ідилія», «Орфей». Скульптурна композиція “Ідилія” показує взаємозв’язок людини і представника тваринного світу. Відповідно до світогляду митця, природа закликає людину до сумірності та добротворення.
Скульптура Олексія Леонова – це втілення краси, любові і співчуття. Його роботи можна охарактеризувати як скульптуру Духа — втілення невидимого досконалого світу. Цей світ існує поза часом, понад лавою людських почуттів і пристрастей. Піднявшись у художній світ митця, можна відчути подих Вічності і наповнитися гармонією.

 

Від редакції